01 wrzesień 2023

Dożynki Gminy Ryglice oraz XXII Dożynki Powiatu Tarnowskiego za nami. W niedzielę, 27 sierpnia, Ryglice stały się centrum świętowania pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego, Witolda Kozłowskiego.

Po udanym święcie w Ryglicach, jakim były Dożynki Gminne i Powiatowe, z radością mogę stwierdzić, że udało nam się sprostać temu ambitnemu wyzwaniu. Na wstępie serdeczne podziękowania za współpracę kieruję do głównych współorganizatorów wydarzenia: Starosty Tarnowskiego – Pana Romana Łucarza, Przewodniczącego Rady Powiatu Tarnowskiego – Pana Pawła Smolenia, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Ryglicach – Pana Marka Dudowicza oraz Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach.

Na dożynki przybyły 32 delegacje dożynkowe, zaproszeni goście , a także tłumy mieszkańców naszej Gminy oraz regionu tarnowskiego. Na Dożynkach gościliśmy m.in.: Poseł na Sejm RP – Panią Annę Pieczarkę, Poseł na Sejm RP – Pana Piotra Saka, Senator RP – Pana Kazimierza Wiatra, Marszałek Województwa Małopolskiego – Pana Józefa Gawrona,

Uroczystości rozpoczęły się gminnym konkursem wieńca dożynkowego, który stanowi jedno z centralnych wydarzeń każdych dożynek. W konkursie zaprezentowano 18 dzieł z wszystkich miejscowości Gminy. Prace oceniały Panie: Maria Cetera – etnograf, Beata Rompała – folklorysta, Teresa Lisak – ekspert kultury ludowej i przewodnicząca jury. Najwyższe miejsca zdobyły:

W kategorii wieńca tradycyjnego:

I miejsce – Joniny - Lipie, II miejsce – grupa z Ryglic – Stowarzyszenie Koło Pań Rygliczanki, dwa równorzędne III miejsca dla delegacji wieńcowych: z Jonin – Stowarzyszenie "Nasze Dzieci", z Zalasowej – Koło Rękodzieła Artystycznego

W kategorii wieńca współczesnego:

I miejsce – Ryglice – Galia Dolna, II miejsce – Bistuszowa, III miejsce – Lubcza - Nadole

Protokół konkursu w formacie .doc

Następnie w barwnym korowodzie uczestnicy wydarzenia przeszli do ryglickiego kościoła, gdzie sprawowana była Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony pod przewodnictwem Ks. Prałata Franciszka Kuczka. Po Mszy św. wszyscy udali się na plac główny, gdzie przebiegały dalsze uroczystości.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy CKPiT w Ryglicach pieśnią „Plon niesiemy plon” rozpoczęła oficjalną część Dożynek, a zespół W Kuźni u Kowala zaprezentował obrzęd żniwny.

Następnie Starostowie Dożynek – Adam i Renata Fijołkowie przekazali na ręce Starosty Powiatu Tarnowskiego Romana Łucarza i Burmistrza Ryglic Pawła Augustyna chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów i wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Tarnowskiego Pawłem Smoleniem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Ryglicach Markiem Dudowiczem, dzielili chleb pomiędzy wszystkich uczestników wydarzenia.

Przemówienia gospodarzy Dożynek, zaproszonych gości oraz wręczenie ministerialnych odznak honorowych zakończyło oficjalną część wydarzenia. Przypomnę, że odznakę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Pan Antoni Dąbrowski z Ryglic, Pan Adam Fijołek z Uniszowej, Pan Józef Piątek z Jonin oraz Pan Roman Sokołowski z Lubczy. Z kolei medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za wieloletnią twórczość i działalność artystyczną otrzymali: Pani Marta Piątek z Jonin oraz Pan Zbigniew Kumięga z Lubczy.

W trakcie dożynek rozstrzygnięto także Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego. Tym razem do jury z gminnego konkursu dołączył Pan Paweł Smoleń – Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego. Spośród 14 prezentowanych wieńców, najwyższe pozycje zdobyły:

W kategorii wieńca tradycyjnego:

2 równorzędne I miejsca – Gmina Wierzchosławice i Gmina Ryglice – Joniny – Lipie, II miejsce – Gmina Radłów, III miejsce – Gmina Wojnicz

W kategorii wieńca współczesnego:

I miejsce – Gmina Tarnów, II miejsce – Gmina Pleśna, III miejsce – Gmina Ciężkowice

Protokół konkursu w formacie .pdf

Dożynkom towarzyszyły projekty realizowane przez Tarnowską Organizację Turystyczną, w tym: „Smaki mojego domu – tradycje kulinarne powiatu tarnowskiego”, podczas którego uczestnicy mieli okazję zgłębić kulinarne tradycje regionu. Tradycje te, to nie tylko przepisy, ale i metody przygotowywania potraw, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wydarzenie stanowiło okazję do skosztowania lokalnych specjałów powiatu tarnowskiego, znanego z bogatych tradycji kulinarnych. Goście mogli wziąć udział w warsztatach gotowania, pokazach kulinarnych, poznać działalność Kół Gospodyń Wiejskich czy skosztować tradycyjnych dań. Dodatkowo, zorganizowano konkurs kulinarny na najsmaczniejszą i najpiękniej podaną zupę naszych przodków- pejzankę. Na scenie wystąpiły kapele ludowe: W Kuźni U Kowala, Zalasowianie, Z pod Dęba oraz Spod Kokocza. Projekt wzbogaciły także stoiska przygotowane przez wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy i Stowarzyszenie Koło Pań Rygliczanki.

Kolejny projekt dotyczył pszczelarstwa oraz wykorzystania miodu w kuchni w kontekście tradycji kulinarnej powiatu tarnowskiego, w ramach projektu Województwa Małopolskiego – „Małopolska Pszczoła” 2023. Podczas wydarzenia zaprezentowano sześć stoisk pszczelarskich, pokaz kulinarny – danie z miodem (KGW w Lubczy) oraz warsztaty edukacyjne.

Podczas Dożynek na scenie gościliśmy zespoły taneczne z Törökszentmiklós – partnerskiego miasta Gminy Ryglice: Miklós Néptáncegyüttes oraz „Ezerjó” Szentmiklós Néptáncegyüttes. Zagrała dla nas także węgierska Orkiestra Dęta z Csíkszentsimon z Rumunii. Zwieńczeniem części artystycznej były koncerty gwiazd. Na scenie pojawił się Mateusz Mijal, a następnie zespół Red Queen. Licznie zgromadzona publiczność świetnie bawiła się do późnych godzin wieczornych.

Mam nadzieję, że liczne atrakcje przygotowane w tym dniu na rynku pozwoliły Państwu na aktywne i rodzinne spędzenie czasu. O dobrą rozrywkę troszczyli się także Partnerzy i Sponsorzy dożynek, których odwiedzić można było na stoiskach wystawowych i edukacyjnych.

W tym miejscu chcę serdecznie podziękować wszystkim grupom wieńcowym z Gminy Ryglice za pracę włożoną w przygotowanie strojów, zaprzęgów i wieńców oraz zaangażowanie w pielęgnowanie tej przepięknej tradycji.

Partnerzy wydarzenia:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie i Małopolski Oddział Regionalny ARiMR Kraków

Sponsorzy:

Spółka Zakłady Mechaniczne Tarnów SA, Grupa Azoty SA, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Gromnik, LGD Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju, SIM Małopolska, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie oddział w Ryglicach, Janusz Wałaszek Przewodniczący MIR w Tarnowie, LGD Pogórzańskie Stowarzyszenie Dunajec-Biała, Małopolska Izba Rolnicza, Huta Szkła Gospodarczego – Tadeusz Wrześniak, Piekarnia GS Ryglice, która ufundowała chleb dożynkowy.

Dożynki w Ryglicach - korowód

Dożynki w Ryglicach - ocena wieńców

Dożynki w Ryglicach - na scenie

Dożynki w Ryglicach - przekazanie chleba

Dożynki w Ryglicach - zespół z Węgier na scenie

Dożynki w Ryglicach - koncert Mateusza Mijala

Dożynki w Ryglicach - publiczność podczas koncertu

Dożynki w Ryglicach - konkurs wieńców powiatowych - laureaci

Dożynki w Ryglicach - zespół Red Queen