31 marzec 2021

Pomimo panującej pandemii, jednakże z zachowaniem wszelkich przepisów reżimowych w dniach 22-28 marca w naszej Gminie był realizowany projekt „Tradycyjny Wielkanocny Stół w Spichlerzu”. Przedstawiciele 6 Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia Koła Pań ”Rygliczanki” zaprezentowały swoje kulinarne wyroby. Były to Koła z Jonin, Kowalowej, Lubczy, Woli Lubeckiej i Zalasowej oraz Stowarzyszenie z Ryglic. Ze względu na to, że nasza Gmina jest umiejscowiona na granicy województwa małopolskiego i podkarpackiego, do prezentacji stołu zostało zaproszone Koło Gospodyń Wiejskich z Dzwonowej tj. z sąsiedniej gminy Jodłowa i zarazem z sąsiedniego województwa. Dzięki uczestnictwu Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Dzwonowej poszerzyliśmy zasięg grona odbiorców, a mieszkańcy naszej Gminy mogą podziwiać tradycje stołu wielkanocnego z Podkarpacia. Każdy prezentowany stół był sfilmowany i zostanie udostępniony online  jako dokument będący formą edukacyjną dla młodego pokolenia. Film ten będzie emitowany na stronach internetowych oraz portalach społecznościowych w celu dotarcia do największej ilości odbiorców. Pięknie przyozdobione stoły były pełne wielkanocnych bab, wędzonek, faszerowanych jaj, żuru, sałatek i innych smakołyków, które są częścią regionalnej tradycji świąt Wielkiej Nocy. Nad stołami unosiły się zapachy pysznych wypieków, wędzonej kiełbasy oraz aromat dań związanych z Wielkanocą.

Wydarzenie było organizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ryglicach przy dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w kwocie 8 tys. zł.  

Po zakończeniu prezentacji potrawy zostały rozdane osobom starszym i samotnie mieszkającym w naszej Gminie. Mamy nadzieję, że ten drobny gest wniósł trochę nadziei w tym trudnym czasie.

Gośćmi tego wydarzenia byli: Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Kazimierz Kurczab, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego  Wojciech Skruch.  

Koordynatorem działań było Koło Gospodyń Wiejskich w Ryglicach przy współpracy z Panią Dyrektor Teresą Lisak z Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Ryglicach.  

Pisanki wielkanocne w Spichlerzu - wystawa