01 luty 2022

W Gminie Ryglice bardzo żywa jest tradycja kolędnicza. Od wielu lat grupy kolędnicze uczestniczą w konkursach widowisk kolędniczych odnosząc duże sukcesy. Podobnie było w tym roku. Grupy działające przy Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach uczestniczyły w przeglądach w Kolbuszowej na Podkarpaciu, w Jastrzębi i Lipnicy Murowanej. Dwie grupy pojadą także na ogólnopolski przegląd w Bukowinie Tatrzańskiej.

W Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej nagrodę Złotego Turonia otrzymał Zespół Kolędniczy „Zalasowioki.” Drugą nagrodę - Panowie Rzeszutko jako „Droby”. Wyróżnienie otrzymał Zespół Kolędniczy „Lubcoki”.

Podczas 40 Przeglądu Grup Kolędniczych w Lipnicy Murowanej Grupa kolędnicza „Lubcoki" zajęła trzecie miejsce.

Podczas 5 Regionalnego Konkursu Grup Kolędniczych o Diamentową Kobyłkę "Z kolędą u Pogórzan" w Jastrzębi wystąpiły dwie grupy działające przy Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Ryglicach.

„Droby” zdobyli 1 miejsce i statuetkę Złotą Kobyłkę, a „Zalasowioki” nagrodę główną Diamentową Kobyłkę. Obydwie grupy zostały zakwalifikowane do udziału w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych 50 Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.

Przez szereg lat, w styczniu organizowane były spotkania kolędnicze w ryglickim Spichlerzu. W tym roku z powodu ograniczeń spowodowanych pandemią nie mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Pracownicy CKPiT w Ryglicach w specjalnie przygotowanej scenerii nagrali występy naszych grup kolędniczych i opracowali materiał filmowy, który jest dostępny w internecie:

Link do nagrania

Droby z Lubczy

Kolędnicy Zalasowioki

Kolędnicy Lubcoki