ALFREDA KISIEL
Ponad osiemdziesięcioletnia artystka z Kowalowej. W sposób wyjątkowy tworzy m.in. kwiaty bibułkowe. Są one prawdziwymi dziełami sztuki. Wielkość tych umiejętności doceniana jest w licznych konkursach.
DOROTA KISIEL - SZYNAL
Urodzona w 1983 r. w Kowalowej. Ukończyła liceum plastyczne w Tarnowie o profilu tkacza - wykonywanie dywaników, gobelinów, makramy.
Od czwartej klasy szkoły podstawowej interesuje się tworzeniem pisanek i bierze udział w konkursach na terenie gminy i powiatu. Zdobywa zawsze czołowe miejsca.
Wykonuje także kwiaty bibułkowe a także inne ozdoby, dekoracje np. dla domu weselnego, kościoła w Kowalowej.
Pasję do kwiatów bibułkowych przejęła po artystce ludowej - swojej babci - Alfredzie Kisiel.
ANNA MYSZKOWSKA
Anna Myszkowska – z domu Słaby, urodziła się 16 lipca 19 51r. w Uhryniu k/Krynicy i tam się wychowała. Z domu rodzinnego wyniosła zamiłowanie do uprawiania sztuki ludowej której uczyła się właśnie w swych rodzinnych okolicach. Po wyjściu za mąż za Edwarda Myszkowskiego zamieszkała w rodzinnej miejscowości męża –Kowalowej. Wspólnie z mężem prowadzi niewielkie gospodarstwo rolne a w wolnych chwilach oddaje się swojej wielkiej pasji –sztuce ludowej. Kiedy w 1986 r. znalazła się jako jedna z pierwszych członkiń zespołu ludowego „W Kuźni u Kowala” jasnym się stało że jej twórczość będzie się mogła rozwijać, nabierze blasku .Pani Ania uprawia śpiew ludowy, tworzy przepiękne hafty, plastykę obrzędową, bibeloty. Za pomocą igły i nici stworzyła piękne obrazy, serwety, obrusy, za pomocą haftu potrafi przyozdobić bluzki, gorsety .Jest prawdziwą mistrzynią w takiej dziedzinie jak plastyka obrzędowa. Jej wieńce żniwne były wielokrotnie nagradzane , do największych sukcesów należy zaliczyć : II miejsce w konkursie wieńca dożynkowego na Dożynkach Wojewódzkich w 1997 w Tuchowie, I miejsce w analogicznym konkursie w 1998 r. w Klikowej czy trzykrotne zdobycie nagrody głównej na Małopolskim Konkursie Wieńca Dożynkowego w Radomyślu Wielkim. Również w plastyce obrzędowej związanej z okresem Wielkanocy odnosiła sukcesy, wspaniale przyozdabiane jej rękami pisanki były nagradzane, niektóre trafiły na wystawę do Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Dodać należy jeszcze wyróżnienie zdobyte razem z zespołem śpiewaczym na XVII Wojewódzkim Konkursie Zespołów Folklorystycznych, Kapel i Spiewaków Ludowych w Szczurowej aby przyznać że jej twórczość została zauważona w regionie i nagrodzona. Jednak dla pani Ani najważniejsze jest, jak sama mówi zamiłowanie i tworzenie ciągle nowych dziełek. To jej daje największe szczęście.
ANDRZEJ NALEPKA
Muzyk, współzałożyciel i kierownik zespołu ludowego „W Kuźni u Kowala”, animator kultury ludowej w regionie, odznaczony medalem. Z zespołem ludowym wystąpił na dziesiątkach festiwali, przeglądów, festynów na terenie Polski – regionu południowo- wschodniej, jak również na Węgrzech wielokrotnie nagradzani.
MARTA PIĄTEK
Urodzona w Kowalowej, mieszkanka Jonin. Tworzy obrazy techniką haftu krzyżykowego. Śpiewa w zespole "W Kuźni u Kowala".
Zobacz galerię jej obrazów.