wspisał: js
publ. 24 sierpień 2014
Odsłony: 1784

Krystyna Piątek z Ryglic oraz Dorota Kisiel – Szynal z Kowalowej w uznaniu dla wielu osiągnięć i bogatej działalności artystycznej zostały członkiniami ogólnopolskiej organizacji: Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

W czerwcu 2013 r. Sekcja Sztuki Ludowej Rady Naukowej STL z siedzibą w Lublinie przyjęła do grona członków Stowarzyszenia dwie mieszkanki gminy Ryglice. Obydwie twórczynie od lat znane są nie tylko ze swojej bogatej i różnorodnej twórczości artystycznej, ale także z sukcesów odniesionych w konkursach, współpracy z wieloma instytucjami, prowadzenia działalności popularyzującej i krzewiącej rodzimą kulturę ludową. Panie uzyskały rekomendację Ośrodka Kultury w Ryglicach, Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, a także np. Ochotniczej Straży Pożarnej, szkół. Wszystko to wpłynęło na uznanie i pozytywną opinię specjalistów w dziedzinie sztuki ludowej STL.

Stowarzyszenie Twórców Ludowych powstało w 1968 roku w Lublinie. Celem organizacji jest twórcze kultywowanie tradycji kultury ludowej we wszystkich dziedzinach i rodzajach plastyki, folkloru i literatury ludowej, popularyzacja najwartościowszych przejawów artystycznej twórczości ludowej, roztaczanie opieki nad twórcami ludowymi. Obecnie organizacja zrzesza ponad 2 tys. twórców ze wszystkich dyscyplin i ze wszystkich regionów kraju. STL w sferze kultury skupia się przede wszystkim na działalności upowszechnieniowej i wydawniczej. Organizuje targi, kiermasze, przeglądy, warsztaty twórcze, pokazy technik rękodzielniczych, ogólnopolskie konkursów itp.

Krótkie opisy życia i działalności obydwu twórczyń zostały zaprezentowane w czasopiśmie "W Paśmie Brzanki" w cyklu „Twórcy i artyści ludowi”: Krystyna Piątek - „W Paśmie Brzanki” nr 2 (101) 2012 r., Dorota Kisiel – Szynal - „W Paśmie Brzanki” nr 5 (98) 2011 r., a także na stronie internetowej Ośrodka Kultury w Ryglicach www.kulturaryglice.pl w zakładce „Twórcy ludowi”:  Krystyna Piątek, Dorota Kisiel – Szynal.

J. Siemek

wspisał: Janusz Siemek
publ. 04 styczeń 2014
Odsłony: 1728

Naszą gminę zamieszkują ludzie niezwykli, którzy poprzez różnego rodzaju twórczość i działalność artystyczną ubogacają oraz przyczyniają się do jej wzrostu kulturowego i promocji.

Dawniej twórczość artystyczna ludzi na wsi była nie tyle miłym zajęciem na długie zimowe wieczory, co przede wszystkim wyrażała życie duchowe, ludową pobożność, poczucie piękna, pochodziła z przekazu od innych artystów, była kontynuacją rodzinnych tradycji. Jedynie te czynniki stanowiły „jury” i kryterium oceny. Na tym także polegał autentyzm sztuki ludowej.

Dzieła artystów ludowych można było spotkać niemal jedynie w domu i w kościele. Dziś są na nowo odkrywane, biorą udział w konkursach i wystawach. Szukajmy ich i nie pozwólmy odejść w zapomnienie.

W numerach „Pasma Brzanki” a także na stronie www.kulturaryglice.pl zostaną  w krótkich notkach przedstawieni nasi lokalni twórcy.

"Pasmo Brzanki" nr 98, autor: JS

 

wspisał: Janusz
publ. 04 listopad 2013
Odsłony: 2308

Marta Piątek z d. Wójcik urodziła się w 1972 r. Jej rodzinną miejscowością jest Kowalowa. Tutaj ukończyła szkołę podstawową. Naukę kontynuowała w szkole rolniczej w Ryglicach. Jest mieszkanką Jonin.

Od dzieciństwa interesowała się twórczością plastyczną. Wiąże się to żywymi w jej rodzinie tradycjami rzemieślniczymi i artystycznymi. Jej babcia była krawcową, zajmowała się szydełkowaniem, dziewiarstwem. Tata był stolarzem. Ciocia zajmowała się krawiectwem ciężkim, szyciem toreb, haftem itp. Wyszywała także siostra babci. Zainteresowania oraz umiejętności plastyczne i rzemieślnicze posiada kilka osób z rodzeństwa i dzieci Marty Piątek.

W sposób szczególny twórczynię z Jonin interesują stare, ludowe tradycje. Przez kilkanaście lat związana jest z zespołem ludowym „W Kuźni u Kowala” z Kowalowej. Najpierw, od 1998 r. przez okres trzech lat śpiewała i brała udział w przedstawieniu obrzędowym- skubanie piór i wyskubek. Po zamążpójściu zajęła się wychowywaniem szóstki dzieci i pracą w gospodarstwie rolnym. Ponownie wróciła do zespołu w roku 2003. Przede wszystkim śpiewa w nim oraz jest odtwórczynią różnych ról w scenach obrzędowych. W ramach działalności grupy folklorystycznej zajmuje się m.in. wykonywaniem tradycyjnych wieńców dożynkowych, które zdobyły uznanie w konkursach.

Zdolności i umiejętności plastyczne wykorzystuje także w innych dziedzinach. Wielokrotnie brała udział w konkursach i wystawach artystycznych w okolicy Ryglic, w Tarnowie, koło Dukli. Prezentowała w nich swoje różnorodne prace: pisanki i palmy wielkanocne, stroiki, dzieła wykonane na szydełku, jak np. serwety, obrusy koronkowe. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmują obrazy a także inne dzieła wykonane w technice haftu krzyżykowego.

W listopadzie 2013 r. zaprezentowała swoje obrazy na wystawie w Galerii Ośrodka Kultury. Więcej: Wystawa Marty Piątek

 

E.Kula E.Kula

js

wspisał: Admin, js
publ. 27 lipiec 2013
Odsłony: 1806

Stefania Fidowicz urodziła się w 1963 r. Jest mieszkanką Ryglic. Całe życie związana jest z lokalną tradycją. Zamiłowanie i umiejętności twórcze przekazała jej babcia. Od niej poznała różne sposoby tworzenia dzieł rękodzielniczych.

Od dziecka zajmuje się wielkanocną plastyką obrzędową. Jest prawdziwą mistrzynią w zdobieniu pisanek, wykonywaniu palm wielkanocnych oraz rzeźbieniu baranków z masła. Tworzy także dekoracje bibułkowe. W sztuce ludowej wykorzystuje naturalne materiały i tradycyjne techniki. Najbardziej lubi pisanki- maluje je akrylami lub wydrapuje. Do barwienia jajek używa np. cebuli, ziół, łupin orzecha, czerwonej kapusty. Stefania Fidowicz tworzy także tradycyjne jajka z użyciem wosku pszczelego. Odróżnia je jednak koloryzacja- jej pomysłem jest barwienie wosku. Kolorowe jajka są najbardziej charakterystyczną cechą jej twórczości artystycznej. Również jej pomysłem są rzeźbione ręcznie za pomocą małego nożyka wielkanocne baranków z masła.

Fidowicz-Stefania-m

 

Stefania od lat bierze udział w konkursach na pisankę wielkanocną w Ryglicach oraz w Tarnowie. Kilkanaście razy zdobyła na nich 1 miejsce. Wystawiała swoje prace w Ryglicach i Tarnowie na wystawach konkursowych i z okazji różnych wydarzeń kulturowych. Współpracuje z Ośrodkiem Kultury w Ryglicach. Prezentowała swoje dzieła na Rynku Głównym w Krakowie w ramach współpracy z Fundacją NADwyraz, realizującą projekt Szlak Tradycyjnego Rzemiosła. Została zaproszona na Festiwal Etnomania, który odbędzie się w Wygiełzowie koło Krakowa.

Swoją pasją i umiejętnościami chętnie dzieli się z innymi. Uważa przekazywanie tradycji za niezmiernie ważne. Prowadziła warsztaty m. in. w tarnowskim muzeum dla niepełnosprawnych dzieci, w Szkole Podstawowej w Ryglicach. Zamiłowanie do tradycji i sztuki zaszczepiła swojej córce i wnuczce. Córka, Dorota zajmuje się haftem, pisankarstwem, bibułkarstwem, plastyką obrzędową. Od dziecka tworzy, podnosi swoje umiejętności, odnosi sukcesy. Ukoronowaniem jej działalności artystycznej jest uzyskanie ogólnopolskiego Statusu Twórcy Ludowego.

J. Siemek, "W Paśmie Brzanki" nr 108

wspisał: Admin, js
publ. 26 lipiec 2013
Odsłony: 1662

Barbara Początko urodziła się w 1969 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Pochodzi z miejscowości Gorzyce, gm. Żabno, z rolniczej rodziny, w której miała sześcioro rodzeństwa. Ukończyła miejscową szkołę podstawową a następnie liceum ogólnokształcące w Tuchowie. Tutaj poznała przyszłego męża, rygliczanina. Po szkole średniej Barbara ukończyła tarnowskie studium medyczne i zdobyła dyplom pielęgniarki. W tym zawodzie pracowała kilka lat. Obecnie jest rencistką.

Barbara Początko wraz z mężem Andrzejem i synem Michałem mieszka w Ryglicach. Kilka lat temu, jako pacjentka szpitala, w wolnych chwilach zaczęła zajmować się szydełkowaniem, z biegiem lat rozwinęła swoje umiejętności twórcze. W jej rodzinie objawiły się talenty artystyczne: podobne zainteresowania ma jedna z jej sióstr a dwaj kuzyni są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie- jeden z nich jest wykładowcą tejże uczelni.

Poczatko-Barbara

Barbara okazywała zdolności plastyczne już w szkole, tworząc np. ilustracje do kroniki, zajmowała się później także haftem. Obecnie każdą wolną chwilę poświęca przede wszystkim szydełkowaniu – tworzy z pasją. Wykonuje piękne dzieła szydełkowe: koronki np. serwety, obrusy oraz ozdoby wielkanocne, bożonarodzeniowe. Swój dorobek twórczy prezentuje na okazjonalnych kiermaszach i wystawach w czasie wydarzeń organizowanych przez Ośrodek Kultury w Ryglicach, na festynach szkolnych a także w Tuchowie. Oprócz szydełkowania, czyta książki, czasopisma, zwłaszcza te związane z tematyką ogrodniczą. Lubi kwiaty, ogród. Zdobyła 4 miejsce w kategorii „Ogród duży” w konkursie „Najpiękniejszy Ogród w Gminie Ryglice”.

Barbara Początko udziela się także społecznie m.in. w samorządzie szkolnym a także w działającym od kilku lat Stowarzyszeniu „Koło Pań Rygliczanki”. Panie organizują różne lokalne wydarzenia m.in. opłatek, Dzień Matki. Wspólnie tworzą np. wieniec dożynkowy, palmę wielkanocną.

J. Siemek, "W Paśmie Brzanki" nr 107

palac           turystyka           ryglice pl

Do góry

W związku ze zmianą przepisów dotyczących przetwarzania danych osobowych tzw. RODO, Ośrodek Kultury w Ryglicach informuje o zasadach przetwarzania danych osobowych oraz o przysługujących prawach z tym związanych.

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na ich używanie, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!